Crossfit – staň se namakanou mašinou

Konec stereotypního vysedávání v posilovnách – tenhle sport, který vychází z atletiky, gymnastiky a vzpírání, si zakládá na komplexním procvičení celého těla během neustále se lelměňujících cviků. Podle jeho zastánců dokonce tím úplně nejkomplexnějším. Crossfit je sebevědomá a frackovitě drzá záležitost z USA, která leží v žaludku kdejakému zastánci tradičnějších forem cvičení.

Seriózní sport nebo jen módní vlna?

Historie crossfitu je krátká, ale o to intenzivnější – stejně jako každá lekce. Vynálezce Greg Glassman povýšil kondiční trénink na samostatnou sportovní disciplínu v polovině devadesátých let a spustil tím vlnu, která asi smetla i jeho nejodvážnější představy.

Z crossfitu se totiž stal opravdový fenomén.

Oficiální soutěže se už dnes pořádají i u nás, tou celosvětově nejproslulejší jsou světové hry Crossfit games, které se každoročně odehrávají v Californii. Od roku 2007 se jich zúčastnily statisíce cvičenců – jen v letošním roce to bylo přes 300 000.

Crossfit využívá cviků procvičujících naráz více partií. Vychází v co možná největší míře z přirozených pohybů, což je největší argument proti posilování na strojích, kterému se crossfiteři jenom smějí. K provozování crossfitu teoreticky nepotřebujete žádné speciální vybavení. Možná švihadlo. A třeba činku, kettlebell nebo nějakou tu pohozenou pneumatiku od traktoru.

Všechno je ale k dispozici v tělocvičnách, které postupně přibývají i u nás.

Náš tip: Na Crossfit existuje celá řada speciálního oblečení a hlavě obuvi. Koukněte se do specializovných e-shopů.   

Když už jsme u toho: jenom v USA je provozováno kolem 7000 crossfitových gymů – přitom ještě v roce 2003 jich bylo pouze 13. Strmě rostoucí popularita je trnem v oku škarohlídům, kteří předpovídají crossfitu brzký úpadek. Zatím to ale nevypadá, že by jim crossfitová komunita chtěla udělat tu radost.

Oddělej se na Cindy!

Jak takový crossfitový trénink vypadá?

Zásada číslo jedna: žádné dva tréninky by neměly být stejné. Jestli se vyžíváte v rutinním pohybu činky nahoru dolů, rozhodně počítejte s vytržením ze stereotypu. Po úvodní zahřívací části, kdy se provádí strečink, cvičení zaměřené na kloubní mobilitu nebo s vlastní vahou, následuje cvik dne – workout of the day neboli WOD. Jedná se o sestavu, která se provádí formou kruhového tréninku.

A víte co? Některé tyhle sestavy jsou pojmenované ženskými jmény.

I když jsme crossfit na vlastní kůži zatím nezkoušeli, možnost pracovat na Annie, Nancy nebo Cindy je natolik lákavá, až všechny ty nabušené crossfiťáky podezříváme, jestli to všechno náhodou nedělají jen kvůli tomu.

Každý cvik má určený počet opakování, případně dobu, po kterou se provádí. Hlavní část zpravidla netrvá déle než 30 minut, po ní následuje strečink a odchod.

Odmakat si půlhodinu a mazat do sprchy? I kdybyste měli dvě zaměstnání, na nedostatek času se v případě crossfitu vymluvíte jen těžko.

Jste to, co zvedáte – jste to, co jíte

Crossfit je populárním doplňkem k praktikování bojových umění a dalších výbušných sportů, některé prvky si půjčují vojáci i hasiči. I když se najdou spousty těch, kteří nad crossfitem jenom ohrnou nos, pokud tréninku obětujete snahu, vrátí se vám to v dobré kondici a ve vysněných tvarech vašeho těla.

Začít se věnovat crossfitu není problém, ani pokud jste naprostý fitness začátečník. Základem by měla být vypilovaná technika, teprve potom můžete přidávat zátěž. Dejte si proto záležet na výběru dobrého kouče. A buďte trpěliví.

Aby to nebylo jen o cvičení, důležité je dodržovat životosprávu. Ne že by vás někdo nutil, ale s tímhle cvičením je už tak nějak provázaná paleo dieta, která vychází ze stravování se primárními potravinami. Jak vydržet jíst „pouze“ maso, vejce, ořechy, zeleninu nebo třeba semínka (nakonec to vlastně není tak hrozné, že?), se můžete dočíst v jednom z našich minulých článků.

Máte na to, plantážníci?

„Udělám to, protože jste řekli, že to nezvládnu“ – to je jedno z hesel, kterými se crossfiťáci motivují k lepším výkonům.

Slušná výzva, co vy na to?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *