Strašák jménem Burnout a všechno, co o něm potřebujete vědět

Dnešní doba je oproti těm předchozím mnohem více uspěchaná a plná stresových situací, které ve větší míře mohou přivodit vleklé psychické problémy. Tento fenomén se nazývá jednoduše „Burnout“, nebo-li syndrom vyhoření. Je až neskutečné, jak velké procento nejen mužské populace se s ním musí potýkat. Důvodů může být opravdu mnoho a spouštěčem rozhodně není pouze náročné zaměstnání. Jak se burnout projevuje a jak se proti němu vlastně můžeme efektivně bránit?

Tichý zabiják sebevědomí i tělesného zdraví

Pokud zapátráte v okruhu svých přátel, rodiny a známých, určitě narazíte minimálně na jednoho člověka, kterého postihl burnout syndrom. Většina lidí s tímto psychickým onemocněním jej popisuje jako absolutní vyčerpání těla i duše, které zamezí vnímání všech drobných radostí života.

Dříve se tento syndrom hojně spojoval zejména s náročným povoláním, jímž je například záchranář, lékař, učitel nebo manažer na vysoké firemní pozici. Dnes už se s ním setkáváme prakticky na každé úrovni.

Co burnout vlastně způsobuje?

Hlavním důvodem, proč se lidé potýkají se syndromem vyhoření, je neustálý stres. Ten sice v menší míře může na výkon člověka působit dokonce pozitivně, nicméně pokud přetrvává a prakticky nikdy neodezní, je to zásadní problém. Spouštěče burnout syndromu tedy hledejme právě v neustálém spěchu, který je signifikantní zejména pro cílevědomé jedince. Ti většinou touží dosáhnout co nejlepších výsledků a pokud se jim to nepodaří, jsou z toho posléze naprosto zničení. Důvody ovšem mohou být různé a liší se člověk od člověka, jelikož každý máme hranici nadměrného stresu nastavenou jinak.

Jak na sobě syndrom vyhoření můžete poznat?

Jelikož je burnout vnímán jako onemocnění, dá vám tělo naprosto jasné signály, že právě vy jím trpíte. Projevy syndromu vyhoření mohou přicházet postupně a nečekaně, nicméně ve většině případů si postižený člověk stěžuje zejména na:

  • neustálý pocit psychické únavy
  • nízké sebevědomí podpořené přehnanou sebekritikou
  • trávicí a dýchací potíže
  • podrážděnost…

Ačkoli se burnout může zprvu zdát jako naprosto neřešitelný problém, věřte, že pokud se vám dostane adekvátní pomoci, poradí si s ním naprosto každý. Chce to jen pevnou vůli a důvěru v osoby, které se tímto typem potíží zabývají.

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *