Trénink amerického fotbalu – staň se novodobým gladiátorem lajnovaných kolbišť

Zákaz vstupu všem, co ustoupí o jeden jediný krok. Nic pro padavky. Žádný prostor pro výmluvy, žádná šance pro ty, co to hned vzdávají. Najde se vůbec nějaké pozitivum? Jo! Pro všechny ostatní je americký fotbal ten nejlepší sport na světě!

football01

Zatímco Super Bowl, velkolepé finále zámořské NFL, je jedním z celosvětově největších komerčních taháků sportovní sezony přesahující svým významem hranice sportu, v České republice je americký fotbal spíše na okraji zájmu. Přitom se jedná o atraktivní sport pro tvrdé chlapy, který jste si dost možná sami někdy zatoužili vyzkoušet.

A víte co, pánové? Ta možnost tady je!

Atletická fyzička až na prvním místě

Kondiční trenéři vám řeknou, že americký fotbal na jakékoliv úrovni lze dělat pouze na sto procent. Jakmile uberete na půl plynu, snadno přijdete ke zranění. Představte si, jak se na vás řítí stopadesátikilová lednička William Perry, jeden z největších současných hráčů, zatímco si jen tak vyklusáváte.

Bingo. Jestli máte alespoň základní povědomí o fyzice, asi už tušíte, kam tím míříme.

Až se odhodláte sbalit kopačky do brašny a vyrazit na hřiště klubu ve vašem okolí, připravte se na to, že první týdny budou probíhat v režimu nabírání fyzické kondice.

Vystartovat z polohy vleže a doběhnout co nejrychleji. Udeřit co nejsilněji. Dohodit co nejdál, co nejpřesněji. Možná nakonec zjistíte, že vaše hranice jsou mnohem dál, než vám kdysi dávno vsugeroval tělocvikář.

Na stanovištích se v malých skupinkách trénují krátké sprinty, prudké změny pohybu, chytání míče za běhu nebo oblíbené skládání protihráčů. Herních prvků postupně přibývá a po úvodích všeobecně zaměřených trénincích se hráči rozdělují na defenzivní a ofenzivní lajny, posléze i na konkrétní posty.

Zastavíte útok soupeře jako defensive tackle? Nebo jste naopak spíš ten typ, který dobude protivníkovu obranu coby running back?

football02

Pro každého, kdo na to má

Dá se říct, že s americkým fotbalem není nikdy úplně pozdě začít. Třeba pražský tým Prague Mustangs nabírá v rámci svých náborů nováčky ve věku i přes třicet let. Hodí se alespoň základní fyzická průprava, pokud ji ale nemáte a vydržíte, jistě za pár týdnů kondici naberete.

Představa, že je tenhle sport jen pro namakané gorily, je mylná. Přeci jen nejdete hrát do NFL.

Alespoň prozatím.

Každý post má své specifikum a na amatérské úrovni přijmou týmy každého, kdo si troufne. Velké chlapy. Běhavé štírky. Neohrožené výbušné typy.

Právě výbušná, dynamická síla je nejdůležitější pro každý post, proto je důležité ji ladit i mimo tréninky na zeleném pažitu. Třeba v rámci crossfitu, o kterém budeme psát v jednom z příštích článků.

I ty se staň fotbalistou!

Pokud nejste z Prahy, určitě se i přesto nějaký klub ve vašem okolí nachází. Nábory většiny týmů probíhají koncem léta, ale možnost přijít zkusit si trénink na základě předchozího kontaktování klubu třeba přes facebook by neměl být problém ani během podzimních měsíců. Přineste si oblečení úměrné počasí, ideálně také kopačky, věci na osprchování a vodu na pití.

Hodně vody.

Čím dříve, tím lépe, protože času, abyste se pořádně vymakali do formy, rychle ubývá. Zápasová sezóna a s ní i neopakovatelná atmosféra na hřišti a přízeň fanynek za pomezními čarami začíná už v dubnu.

Americký fotbal je u nás na pomalém vzestupu a nezbývá než doufat, že bude ještě lépe. Tak co, vy nádhery, jdete do toho?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *