Podzim a nedostatek světla: jak zlepšit naši psychiku umělým osvětlením?

Světlo na nás vždy působí lépe než šero a tma. Především denní světlo, které nám v těchto podzimních dnech chybí. Dny se zkracují a světla je nedostatek. Není to mýtus, že nedostatek přirozeného světla působí negativně na naši psychiku, dokonce totiž ovlivňuje i náš fyzický stav. Naštěstí můžeme nedostatek přirozeného světla vyvažovat alespoň pomocí umělého LED osvětlení. Ukážeme vám, jaké osvětlení je na podzim nejlepší.

Proč jsme především zimě stále unaveni?

Někdy se říká, že trpíme v zimě podzimní depresí. Ovšem nejedná se v pravém slova smyslu o depresi. Spíše jde o nadměrnou únavu. A samozřejmě za to může nedostatek světla. Pokud nemáme dostatek světla, náš mozek produkuje melatonin, tedy „spánkový hormon“ i přes den – i když v mnohem menší míře. Celkově jsme pak ale více unaveni a do ničeho se nám nechce. Vyplývá z toho, že na podzim a v zimě je potřeba svítit ještě více, a to světlem, které připomíná přirozené bílé světlo.

Věděli jste, že světlo je pro naše zdraví důležitější, než jste si mysleli? Přečtěte si článek o fototerapii, kde vám odhalí kladné účinky světla.

Vsaďte alespoň na umělé osvětlení

Zastavit produkci melatoninu můžeme pomocí umělého osvětlení. Samozřejmě mírně pomohou třeba i svíčky, které jsou v tomto období tolik oblíbené. Mírné žluté světlo nás uklidňuje, ale také utlumuje – a to není řešením. Ideální je tak sáhnout po LED osvětlení, které je úsporné. Vybírejte především vnitřní osvětlenídenní bílé. Taková chromatičnost světla nás povzbudí k práci a bdělosti. 

Nepodceňujte osvětlení do koupelny 

Koupelna je místem, kde začínáme svůj den, ale zároveň ho také končíme. Na rozjezd dne určitě doporučujeme mít světlo do koupelny v denní bílé. Ideální jsou přímo LED koupelnová svítidla. Nastartujete tak svůj den a hned ráno potlačíte produkci melatoninu. Doporučujeme osvětlení do koupelny v chromatičnosti od 4000 do 5100 K. Více Kelvinů už by byla nepříjemná studená bílá přecházející až do modra. 

Nezapomínejte na venkovní osvětlení kvůli bezpečnosti

Důležité je také venkovní osvětlení, protože brzká tma znesnadňuje pohyb venku, například na zahradě. Proto byste měli také dbát na zvýšenou bezpečnost. Světlo na zahradě je základ, brzy totiž přijde náledí, sníh a další nástrahy. Proto je vhodné pořídit si venkovní světlo s čidlem. Jednoduše se zapne ve chvíli, kdy potřebujete a poté rychle zase zhasne, takže výrazně šetří náklady na energii. Dnes jsou venkovní světla s čidlem standardem, a to nejen kvůli zmíněné úspoře, ale také bezpečnosti. 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *