3 způsoby, jak snížit výdaje při podnikání

Český podnikatel nemá na růžích ustláno. Mnohým je při pohledu na výpis z bankovního konta smutno. Když už se podaří něco vydělat, pod odečtení poplatků a zaplacení daní rozhodně nezbývá tolik, kolik by si představovali. Jste na tom podobně, ale zisk vám stoupá jen pozvolna? Chytrý podnikatel optimalizuje cashflow úsporami. Některá opatření jsou jednoduchá jako facka. Až si přečtete o třech nejzajímavějších, jen těžko najdete odpověď na otázku, proč jste je ještě nezavedli. Naštěstí není nikdy dost pozdě cokoliv změnit.

1. Vyměňte kancelář za home office

Nebudeme lhát – jak kancelář, tak home office nabízí specifické výhody. Kancelář je reprezentativnější, a pokud je vaše partnerka na rodičovské dovolené, pak v ní najdete i mnohem větší klid. Na druhou stranu vás něco stojí. Nájemné za kancelář na lepší adrese nepatří k zanedbatelným položkám, a navíc k němu musíte připočítat náklady za dopravu.


Pokud si doma nastolíte optimální pracovní podmínky a najdete dostatek místa pro servery IBM a další zařízení, bez kterých se při práci neobejdete, pak je výměna kanceláře za home office správným krokem.

2. Nekupujte nový hardware, repasovaný šlape jako hodinky

Že vás nikdy nenapadlo navštívit bazar serverů? Měli byste to udělat, protože repasovaná výpočetní technika stojí mnohem méně než nová. Nabízí přitom dostatečný výkon i spolehlivost. V praxi samozřejmě záleží na konkrétní značce a modelů, nicméně repasované servery DELL , IBM nebo Fujitsu fungují skvěle i po letech. A úspora v řádech desítek tisíc se zkrátka počítá.

3. Najměte si levnou pracovní sílu

Spolupracujete s drahými odborníky, jejichž potenciál nevyužíváte naplno, protože jim delegujete úkoly, které by zvládli i lidí s menší praxí? Poohlédněte se po levnějších brigádnících, případně se zeptejte příbuzných a známých, kteří hledají přivýdělek. A vždy preferujte spolupráci na DPP či DPČ – vyhnete se odvodům sociálního a zdravotního pojištění.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *