Potápění bez dýchacího přístroje aneb Je frediving tak nebezpečný, jak se o něm traduje?

Jsou freediveři blázni, kteří si neváží zdraví, nebo naopak moc dobře vědí, co dělají? Většina lidí vnímá potápění bez dýchacího přístroje jako extrémní aktivitu pro milovníky adrenalinu. Nadšenci do tohoto nevšedního sportu tvrdí opak. Pravda je kdesi uprostřed.

Freediving samozřejmě obnáší specifická rizika, což však platí i pro sporty, které jsou obecně považovány za mnohem bezpečnější. Počet nehod se sice v posledních letech mírně zvýšil, ovšem statistiku výrazně ovlivnil rostoucí zájem. Na jeden nádech se potápí mnohem více nadšenců než kdysi. Mnozí vědomě podceňují základní bezpečnostní opatření, a nebezpečím se tak vystavují vlastní vinou.

Pozor na samozvané odborníky

Internet je nekonečnou studnicí informací. Bohužel i těch zavádějících. V diskuzních fórech i v článcích narazíte na tipy a rady od samozvaných instruktorů. Od lidí, kteří nemají s freedivingem dostatek zkušeností a sami nedodržují pravidla bezpečného volného potápění. Vyhýbejte se jim a hledejte vysvětlení u skutečných profesionálů.

Základní pravidla freedivingu (ta, na kterých závisí váš život):

  1. Bez ohledu na to, zda je řeč o potápění do 40m hloubky, nebo o freedivingu ve větší hloubce, nikdo by se neměl potápět bez partnera. Tzv. buddy systém musí být těsný, partneři by se neměli potápět v jeden moment, ale naopak s minimálně půlminutovou prodlevou.
  2. Freediver by měl objektivně posoudit své síly a nepřeceňovat se. Nebezpečný může být i krátký relaxační ponor – nikdy ho nesmíte podcenit.
  3. Během ponoru si nenechávejte v ústech šnorchl!
  4. Naučte se správně vyvažovat.
  5. Vždy si sjednejte pojištění na potápění v zahraničí.

 

Výše uvedené rady tvoří špičku ledovce. Informací o freedivingu, které byste měli před prvním ponorem vstřebat, je daleko více. Pokud si vážíte zdraví, prověřujte si zdroje, z nichž čerpáte. A raději se rovnou obraťte na zkušeného profi instruktora.

Jedna odpověď

  1. DonLabuznik 29.5.2020 Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *