Je takové pití ještě v „normálu“ aneb Jak poznat a léčit závislost na alkoholu

Tvrzení, že jedna sklenička vína denně prospívá zdraví, u nás poněkud zdomácnělo. Podle potřeby se pak víno nahrazuje pivem či jinými alkoholickými nápoji. Ve skutečnosti je i střídmá konzumace alkoholu škodlivá, byť v malé míře. Většina lidí si navíc nedá pouze jednu skleničku nebo pivo, ale rovnou několik. 

S poněkud drsným závěrem přišla před několika lety globální studie publikovaná v britském lékařském týdeníku. Výsledky byly naprosto jasné – podle odborníků má negativní dopady na zdraví jakákoliv konzumace alkoholu, tedy i malé množství. Nešlo přitom o ledajakou studii, ale o velmi rozsáhlou práci, v rámci které pracovníci zkoumali vliv alkoholu na lidi ve věku 15 až 95. Trvala 16 let (mezi lety 1990 až 2016) a zúčastnili se jí respondenti ze 195 zemí světa. 

Nejen výše zmíněný, ale také mnohé další výzkumy opakovaně poukazují na nebezpečnost alkoholu, což je v kontextu nadměrného pití napříč většinou české populace velmi alarmující. Česká republika patří mezi státy s nejvyšší spotřebou a na každého Čecha staršího 15 let připadá více než 16 litrů čistého alkoholu za rok.

Pití alkoholu je pro organismus naprosto devastující. Trvale poškozuje nervovou soustavu, způsobuje psychické potíže, významně zvyšuje riziko nádorového onemocnění, přispívá k obezitě a v neposlední řadě vede k nespavosti.

Jak poznáte, že máte s alkoholem problém?

Alkohol je silně návykový. Typickými projevy závislosti jsou ztráta kontroly (nezřízení pití), nutkavé myšlenky na alkohol – a v pozdější fázi pak přechod od pití na veřejnosti k pití v soukromí, ke kterému se závislá osoba uchyluje kvůli pocitu viny.

Jak probíhá léčba?

Závislost na alkoholu je samozřejmě vhodné okamžitě řešit. Pokud po něm toužíte bez ohledu na to, že se kvůli pití dostáváte do problémů v soukromém či pracovním životě, berte to jako varování. Ale nemějte strach, léčba alkoholismu vždy neprobíhá ústavně. Hospitalizace v psychiatrické léčebně je sice širokou veřejností považována za jediné skutečně efektivní řešení, ovšem ve skutečnosti může velmi dobře fungovat vhodně zvolená forma psychoterapie.

Spoustu dalších užitečných informací o alkoholismu najdete na stránkách centra psychologické a psychiatrické péče AdiCare.cz, jehož zakladatelka a ředitelka Maria Funke absolvovala výcvik u špičkového německého psychologa a adiktologa Joachima Körkela. Mnoha klientům doporučuje tzv. kontrolovanou konzumaci – systematický druh léčba závislosti, který byl v České republice oficiálně představen teprve v roce 2012.

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *