Cesta k novému vozu? Zkuste operativní leasing

Abyste si pořídili nové auto, nemusíte si ho hned kupovat. Existují i jiné způsoby, jako čím dál tím víc oblíbenější operativní leasing.

Když to zjednodušíme, jedná se o pronájem automobilu za určitou částku na předem stanovenou dobu. Velmi často tento způsob pořízení auta využívaly firmy nebo podnikatelé. Teď se dostává i do podvědomí běžných občanů. Ale je takzvaný „operák“ pro každého? Pojďme se na to podívat trochu podrobněji.

Na jak dlouho?

Nejčastěji se operativní leasing – auta poskytuje na 24 měsíců, ale nejsou výjimkou kratší nebo delší pronájmy, třeba na 4 roky. Roční nájezd se u těchto aut pohybuje kolem 20.000 km. Pokud limit překročíte, platíte předem domluvenou částku za jeden kilometr. Platbu za užívání vozidla provádíte vždy měsíčně. Po uplynutí této doby přijde na klíčové rozhodnutí, zda si automobil odkoupíte, nebo si ho automobilka či leasingová společnost ponechá a vy si opět vyberete jiný vůz.

Jaké jsou tedy výhody?

Když pomineme tu skutečnost, že se můžete každý rok vozit v novém autě, tak jde především o bezstarostnost s dalšími poplatky. V ceně je téměř vždy zahrnuto povinné ručení, havarijní pojištění, výměna pneumatik a případně i servis. Některá z těchto služeb může být placena extra, takže si předem dobře zjistěte, co vše je v leasingové smlouvě a ceně obsaženo.

Má to své nevýhody?

Ano, je potřeba si uvědomit, že auto vlastně po celou dobu leasingu není vaše, takže si s ním nemůžete dělat úplně to, co chcete. Tuning tedy nepřichází moc do úvahy. Dalším omezením je výběr vozidel a výbavy. Auta se většinou poskytují skladová, tudíž není možné si nechat zadat vůz do výroby, přesně podle svých představ.

Kdy má tedy smysl pořídit auto na operativní leasing?

Záleží hodně na způsobu života a finanční situaci. Je potřeba si dobře spočítat měsíční náklady a mít povědomí, kolik asi za rok najedete kilometrů. V případě, že se rozhodnete koupit ojetý vůz do vlastnictví, musíte myslet na další náklady, jako je pojištění, pneumatiky a hlavně servis a náhradní díly. Ve finále si uvědomíte, že vás finančně vyjde nové auto na operativní leasing stejně jako starší vůz, který vám přinese víc starostí. Ne každý je ale nakloněn tomu, že vůz nevlastní a nemůže si s ním dělat, co chce. Opověď je tedy nejednoznačná, vše je o prioritách a potřebách zájemce.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *