OSVČ nebo „eseróčko“

Už máte živnost nebo o ní přemýšlíte? Je lepší stát se fyzickou osobou (OSVČ) nebo raději právnickou osobou (s.r.o.)? Otázek okolo podnikání stále neubývá a proto vám přinášíme malý přehled a především srovnání dvou základních forem podnikání možných v České republice.

Základní rozdíly

Když se podíváme na podnikání ze širšího pohledu, zjistíme, že první rozdíly mezi živnostníkem a firmou jsou čistě subjektivní záležitost. Pro někoho je “eseróčko” důvěryhodnější, někdo zase raději zaúkoluje živnostníka. Každopádně je potřeba si ještě před zakládáním čehokoliv ujasnit, jaký je náš cílový zákazník a co od nás očekává.

Dalším zásadním rozdílem je jméno či název. Jako živnostník pracuje člověk sám na sebe, prezentuje se svým jménem a buduje si osobní brand ve formě vlastního jména. Takový subjekt se potom nedá jen tak jednoduše prodat nebo předat potomkům. Na druhou stranu, firma je v tomto úplně odlišná. Budujete značku, hodnotu firmy a případný prodej nebo odkázání firmy dětem není problém. Firma jako taková může také expandovat a obecně zvyšovat svoji hodnotu.

Fyzická osoba (OSVČ)
Právnická osoba (s.r.o.)
založení
jednoduché, otázka pár hodin na úřadě
složitější, do pár týdnů
cena založení (vstupní kapitál)
1000 Kč (není potřeba)
10 000+ Kč (od 1 Kč)
ručení
ručí vším
ručení jen do výše kapitálu
obchodní jméno, brand
obchodní jméno je spojeno s osobou, společnost o jednom člověku
můžete budovat značku, expandovat a poté ji předat dětem
daně
OSVČ podléhá dani z příjmů a soc. a zdrav. pojištění.
ze zisku se neplatí soc. ani zdr. pojištění. Odvádí pouze daň z příjmů (19 %).

Kdy a proč přejít z fyzické osoby na právnickou

Mnozí podnikatelé začínali jako živnostníci, později pak rozhodli pro založení s.r.o. Proč takovou změnu udělat?
  • získáte image firmy
  • nebudete ručit veškerým svým majetkem
  • levnější odvody státu
  • možnost získávat dotace

Přechod na s.r.o. z OSVČ není nic složitého. Ve chvíli, kdy dojde k založení firmy, můžete podnikat dále na své původní IČO a postupně převádět klienty, zakázky i dluhy na novou firmu. Jakmile jsou pak obchodní bilance vaší původní živnosti nulové, můžete ji zrušit a dále budovat už jen firmu.

Začít jako OSVČ je jednoznačně jednodušší než začít podnikat. Založení živnosti stojí méně času, peněz i úsilí a prakticky ze dne na den můžete začít fakturovat. Případný přechod z fyzické na právnickou osobu není nijak složitý. Začínat jako s.r.o. se vyplatí ve chvíli, kdy je vás na to víc a chcete budovat značku. Navíc dnes již můžete využít služeb  společností jako je například Companies.cz, které vám se vším rádi pomůžou.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *