Jak moc nás naše telefony sledují?

Je to už všeobecně známý fakt, že nás naše chytré telefony sledují. Sledují nás vlastně na každém kroku, díky navigacím stále vědí, kde jsme byli, kam jdeme a často i kam chceme jít. Vědí, co se nám líbí, protože to hledáme ve vyhledávačích. Vědí, s kým se bavíme a o čem, jelikož většina z nás používá sociální sítě či maily a jiné komunikační prostředky. Přes to se tím nenecháme odradit a používáme je dále. Ba dokonce se u mnohých z nás vytvořila i jistá závislost na sociálních sítích nebo na samotném chytrém telefonu. Třeba pod záminkou, že se chceme podívat, kolik je hodin si rovnou prohlédneme, zda nám někdo neposlal nějaký nový mail či nedal „lajk“ k fotce na Facebooku, ovšem to vše je možné z dat každého chytrého telefonu vyčíst.

Důvod proč nás chytré telefony sledují na každém kroku je prostý, peníze. Pro vysvětlení, obchodníci Vám tak mohou poskytovat reklamy a informace do mobilního telefonu, které Vám budou sedět přesně na míru a podbízivě a nenásilně Vám vnutí svůj další produkt.

Nebezpečí sledování telefonů

Mnoho z nás jistě zaznamenalo kauzu Huawei, kdy údajně telefony této značky posílaly citlivá data do Číny, aniž byste si toho všimli. To je ovšem dost nepravděpodobné. Představa, že Číňané dělají „hackerský útok“ na každý telefon značky Huawei a Honor je úsměvná, jen si to představte. To by uživatel musel být pro danou zpravodajskou službu natolik zajímavý, že by si s ním firma dala tu práci a nabourala se mu do telefonu, avšak ani takové jednání nikde není podloženo reálnými důkazy. Běžný uživatel těchto značek není vystaven většímu riziku než u telefonu od jakékoliv jiné značky. Všechny chytré telefony nashromážděná data posílají výrobci operačního systému (Google, Apple) a výrobci telefonu. Ta jsou poté využívána převážně k marketingovým účelům. Pokud jste také vlastníkem telefonu od Huawei, tak se opravdu není čeho bát.

Firma je velmi úspěšnou a její chytré telefony se vyjímají na prvních příčkách prodaných chytrých telefonů ve světě. Právě proto, že jsou produkty této značky natolik rozšířené, není žádný problém ani v případě, že si s něčím nevíte rady, navštívit jakýkoliv Huawei servis, kde Vám pomohou problém vyřešit.

Kromě toho, že Vás telefony napříč všemi značkami sledují na každém kroku je zde také nebezpečí v podobě různých podvodníků, kteří jsou všude a bohužel ani ve virtuálním světě tomu není jinak. Data, kde je uvedena např. Vaše poloha mohou být zneužita třetími stranami. Z toho důvodu zákonodárci vyžadují lepší ukládání informací o poloze a snížení dat uložených v chytrých telefonech. Ačkoliv není v současné době zcela možné vypnout sledování polohy, je ho možné pouze omezit.

Jak omezit odesílání informací o poloze telefonu?  

Vypněte služby pro určování polohy. To uděláte v nabídce Nastavení v části Ochrana osobních údajů a to ať máte Android či iPhone.

Další rada zní, používejte VPN, což je virtuální privátní síť, tedy takový soukromý „tunel“ mezi smartphonem a internetem, kde jsou všechny aktivity šifrovány a jste tak lépe chráněni před hackery.

Může pomoci také, že si svůj chytrý telefon nastavíte tak, aby se svévolně nepřipojil k jakékoliv nezaheslované síti. Jednoduše běžte opět do nabídky Nastavení, pak WI-FI a zapněte možnost Požádat o připojení k sítím.

A poslední dobrou radou je odinstalování aplikací, které nepoužíváte déle než 6 měsíců. Ačkoliv vývojáři stále aktualizují aplikace a opravují v nich chyby, tak pokud aplikace nepoužíváte, nemáte ani tyto aktualizace instalované a tím pádem je Váš telefon ve větším ohrožení.

Závěrem?

Víme to, všechny telefony nás sledují, nedá se nic dělat. Snad jen jedno, nenechte se vtáhnout do sítí, které jsou nám všem skrze naše telefony šity na míru, to může způsobit, že se z lidstva postupně stanou jen lehce ovladatelné ovce, které se budou pouze řídit tím, co jim je záměrně podstrkováno. Budiž nám jsou chytré telefony dobrými rádci a ne zlými pány.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *