Jak je to s přezutím pneu? Od kdy musíte mít zimní pneumatiky.

Znáte to. Už je to zase tady. Jako každý rok je tu období, kdy je potřeba přezout na zimní pneu. Jenže pokud jste na tom jako my a nejste ten typ Hujera, který se objednává v pneuservisu už dva měsíce dopředu, tak to honíte na poslední chvíli. Kdy tedy vlastně musíte nahodit zimáky? Někdo možná čeká až na první sníh, ale když nejste kaskadér, shrnuli jsme vám, jak to tedy je.

Kdy musíte mít tedy správně přezuto?

Je to v období, které začíná 1. listopadem a končí 31. březnem. Na silnici se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo dokonce námraza. Musíte dokonce trochu předvídat a mít přezuto, pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se někde během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza.

Co to pro vás znamená?

Zimní pneumatiky tedy není nutné mít ihned od 1.listopadu, jestli neplánujete vyjíždět. Pokud ovšem auto používáte dennodenně a venku je souvislá vrstva sněhu, zimní pneu mít musíte. V podstatě tedy záleží na vaší úvaze. Je dobré sledovat předpověď, aby se vaše auto neproměnilo v sáně. Je potřeba si ale dát pozor na značku zimní výbava, která na vybraných silničních úsecích zadává bezpodmínečnou povinnost zimních pneu. Jinými slovy, není tedy nutné přezouvat hned 1.11., když je venku 13 stupňů a polojasno a stejně tak je možné přezout ze zimních na letní klidně 14 dní před koncem zimního období.

Jak je to v zahraničí?

Velmi podobnou regulaci mají například i v Německu nebo Rakousku. Takže pokud se chystáte na lyže, určitě ne na letních. V Rakousku jsou dokonce některé úseky, kdy musíte mít povinně řetězy. Opět ovšem záleží na povětrnostních podmínkách.

Minimální vzorek a jiné vychytávky?

Pokud jste jedním z těch, kteří chtějí ušetřit a přezout pouze přední nápravu, tak vás dopředu musíme varovat. Zákon jasně stanovuje, že musíte mít zimní pneu na všech kolech. Pokud opravdu chcete ušetřit, kupte raději pneumatiky na internetu. Pokud by vás napadlo koupit pneu z druhé ruky, mějte na paměti, že vzorek zimních pneumatik musí mít minimálně 4mm (u vozů nad 3,5t 6mm).

Co motorka a přívěs?

Zákon stanovuje povinné zimní pneu pouze pro vozidla, která mají nejméně čtyři kola a jsou používány pro dopravu osob nebo dopravu nákladu. Nevztahuje se tedy na motocykly a jim podobné. Čtyřkolky zimní pneu mít musí.

Nabídka nejlevnějších pneu

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *