Tvrdé chlapské gastro čili chilli peppers

Máte rádi chilli? Měli byste mít – chilli je totiž zdravé! Kapsaicin, rostlinný alkaloid, který způsobuje pálivost papriček, snižuje hladinu cholesterolu nebo zamezuje vzniku krevních sraženin. No uznejte sami, komu z vás se nelíbí možnost upevnit svoje zdraví porcí utopenců s řádně pálivou papričkou navrchu?

Chilli objevil společně s Amerikou Kryštof Kolumbus v roce 1492. To dnes víme pouze na základě jeho deníků. Z téhle plavby totiž Kolumbus ještě žádné papričky do Evropy nedovezl (proslýchá se ale, že se námořníci z jeho lodi ještě pár dní po návratu báli chodit na velkou). O rok později to už vyšlo a sláva chilli se z Portugalska brzy rozšířila do zbytku Evropy, posléze i do Afriky a Asie.

Některé národní kuchyně si bez chilli dnes vůbec neumíme představit, přitom třeba do Thajska se pálivé papričky rozšířily až v průběhu 16. století. Chilli papričky mají několik odrůd různé pálivosti – ta se měří pomocí Scovilleho stupnice s ohledem na množství kapsaicinu. Jednotky pálivosti SHU (Scoville Heat Units) tak mohou být regulérním měřítkem nejedné hospodské sázky.

Stejně jako v každém sportu i tady platí, že úspěch je jedno procento talentu a devětadevadesát procent dřiny. K udatnosti při pojídání toho nejpálivějšího chilli se tedy budete muset poctivě projíst. Znalostmi ale své kamarády můžete ohromit třeba dnes! Tedy přesněji hned po přečtení tohoto článku…

A jaké že odrůdy chilli byste určitě měli znát?

Jalapeño

Pálivost: 3 500-10 000 SHU

U nás asi nejrozšířenější chilli papričky jsou Jalapenos – nacházejí totiž uplatnění v populární mexické kuchyni, v ještě populárnějších hamburgerech nebo klidně jen tak se sýrem či slaninou. Naložené ve slaném nálevu je seženete na každém rohu.

A nějaký neotřelý tip, co s takovou sklenicí naložených Jalapenos udělat? Na internetu nás nejvíce zaujal recept, kde se přidávají do chleba. Tomu říkáme svačinka pro chlapa!

Habaneros

Pálivost: 300 000-570 000 SHU

Papričky Habanero patří k těm pálivějším a před objevením odrůdy Naga Jolokia byly dokonce pokládané za ty vůbec nejpálivější. V českých supermarketech je běžně naleznete nakládané ve sklenicích, a to samotné nebo třeba v mírnější verzi kombinované třeba s kousky mrkve.

Zajímavě se Habanero dají využít třeba v exotické omáčce s mangem a případně ananasem. Touhle sladkopálivou majdou se dá dochutit takřka cokoliv. Pro nás za nás třeba křupavé tousty. Po návodech pátrejte na internetu.

Rawit

Pálivost: 20 000-35 000 SHU

Podlouhlé štíhlé papričky druhu Capsicum frutescens jsou jednou ze základních surovin indonéské kuchyně. Kdo si na cestách po Indonésii, Malajsii nebo Srí Lance oblíbil tradiční sambaly, nejspíš přišel do styku s chilli papričkami Bird’s Eye nebo právě Rawit.

Červené papričky Rawit obsahují více vitamínů než ty žluté a zelené, ale jestli se jimi jen cpete ve vaší oblíbené hospodě při soutěži o největšího tvrďáka, může vám tenhle fakt být celkem volný.

Aji Amarillo

Pálivost: 30 000-50 000 SHU

Ďábelsky oranžová peruánská omáčka z papriček Aji Amarillo, středně pálivých plodů druhu Capsicum baccatum, je základem mnoha jihoamerických pokrmů. A jemně osolenou jí můžete přelít třeba opečené brambory.

Papričky zbavené semen vařte 5-10 minut ve vodě, poté nechte vychladnout, oloupejte a mixujte s trochou rostlinného oleje. A to je všechno. Nechte si pálit.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *