První módní pomoc: názvosloví oblečení pro muže (2.)

V minulém dílu našeho slovníku jsme vás provedli světem svršků, dnes vás pro změnu elegantně obujeme. A konečně vám taky přehledně vysvětlíme, jaký je rozdíl třeba mezi skinny a slim fit střihem.

BOTY

Oxford

Klasické formální polobotky na principu rámové konstrukce, kdy je svršek boty s podrážkou spojen pevným pruhem kůže, tzv. rámem. Oxfordy mají uzavřený typ šněrování a jsou vhodné k nošení s oblekem.

Derby

Méně formální obuv, vhodná spíš ke každodennímu nošení bez obleku. Od Oxfordek je odlišuje také otevřený typ šněrování a našitá boční část.

Monk

Pohodlné „mnišské“ boty bez šněrování, zato s jednou nebo dvěma sponami. Tři a možná více spon seženete také, ale takové boty nejsou obecně považované za příliš módní. Monk straps jsou ještě o něco méně formální než Oxford nebo Derby a při jejich nazouvání se nejspíš neobejdete bez lžíce.

Brogue

Úprava obuvi typu Oxford, Derby nebo Monk v typických zdobných vzorech. Původně měla ryze praktický účel při mokrém počasí, dnešní funkce spočívá spíš ve vyšperkování vašeho botníku.

Perka / Chelsea

Další boty bez tkaniček, nazouvající se pomocí charakteristických gumových vsadek. Jsou vhodné nejen na parádivou spanilou jízdu městem po svých, oblíbili si je také jezdci na koních.

Dezert boots

Původně armádní obuv do pouště, dnes módní kotníková obuv vhodná do chladnějších měsíců. Nejtypičtější provedení je v hnědém semiši.

STŘIHY

Comfort Fit

Klasický rovný střih košil, nazývaný též Regular Fit. Ukryje i nevzhledný kopeček, který se vám možná na břichu vyrazil po pivku.
S termínem se setkáte i u volnějšího typu kalhot.

Modern Fit

Trochu více vyštíhlený střih košil.

Slim Fit

V oblasti pasu, boků a rukávů silně vyštíhlený střih košil, někdy označovaný termínem Body Fit. Vhodné pro atletické typy.

Casual Fit

Mírně vyštíhlený střih neformálních košil pro muže s běžnou konfekční velikostí.

Skinny

Úzký střih kalhot vhodný hlavně pro muže menších postav. Podobně jako u košil můžete narazit na označení Slim Fit.

Baggy Fit

Někdy též Wide Fit. Volné kalhoty se zvýšeným pasem a níže položeným rozkrokem proslavené hlavně skate & hip hop kulturou.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *