První módní pomoc: názvosloví oblečení pro muže (1.)

Trenčkot? Blejzr? Rozdíl mezi Derby a Oxford? Jestli taky někdy v obchodech s oblečením tápete v názvech nebo nevíte, jaký střih vybrat, se základní orientací vám pomůže náš praktický dvoudílný módní slovník.

V první lekci začneme svrchními díly oblečení. Tady jsou některé pojmy, které by se vám mohly hodit:

Trenčkot

Jednořadý nebo dvouřadý svrchní plášť, zpravidla voděodolný, s páskem a dlouhý až po kolena.

Jako první ho nosili britští důstojníci během první světové války, spíš se vám ale vybaví svrchník Petera Sellerse v legendárním Růžovém panterovi.

 
 

Chesterfield

Volnější jednořadý kabát, delší a obvykle v tmavší barvě, s černým sametovým límcem. Historicky jeden z nejrozšířenějších druhů kabátů, v Anglii nošený již od 19.století.

Velmi elegantní vhodný i pro formální příležitosti, ale jako vždy záleží hlavně na tom, jak ho přizpůsobíte vlastnímu stylu.

 

Kardigan

Sportovnější typ saka bez límce nositelný do práce i na večírek. Někdy se tímto termínem označují propínací svetry, jejichž přední zapínání naopak u krku límec často vytváří.

 

Blazer

Používá se i počeštěné označení blejzr. Moderní sako vhodné spíše ke sportovnějšímu stylu, často volnějšího střihu. Společným jmenovatelem blejzrů nejrůznějších podob byla původně námořnická modř, což dnes nemusí vždycky platit.

 


Tvídové sako

Běžné sako původně ze Skotska v typickém tvídovém materiálu. Vhodné pro neformální nebo poloformální příležitosti. Míru elegance snadno ovlivníte kombinováním s dalšími více či méně ležérními kusy oblečení.

 

Parka

Někde na pomezí neformální zimní a jarní bundy se nachází parka. V angličtině se možná setkáte i s pojmem anorak. Obojí znamená podobné – módní bunda s kapucí, která může být zateplená kožichem. To ale není nezbytné.

 

Chinos

Bavlněné plátěné kalhoty, ne příliš těsné, ne moc volné. Původně především v tmavě modrých odstínech, dnes koupíte chinos kalhoty libovolné barvy. A bacha, čte se to thí-nous.

 

Jedna odpověď

  1. James11 3.11.2017 Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *