Nový Samsung Galaxy S8 – stojí za to?

Samsung představil nový Galaxy S8. Krásný design s některými nepochopitelnými detaily. Neohromí výdrží baterie, můžete ho ale nabíjet a zároveň poslouchat hudbu, na rozdíl od konkurenčního iPhonu, který tuto vychytávku nenabízí. I když bezdrátové nabíjení není standardem dnešních smartphonů, Samsung technologii neopouští a tak nový Galaxy S8 nabijete i bezdrátově. Jsou ale jeho parametry dostatečným důvodem, proč za tento mobilní telefon dát přes dvacet tisíc korun?

Technické parametry

U nových vlajkových lodí velkých značek už opravdu nemá smysl pozastavovat se nad technickými parametry. To, jestli procesor vašeho nového smartphonu dokáže spustit 20 nebo 40 aplikací zároveň, je úplně irelevantní parametr. Další parametry, jako paměť RAM nebo počet jader procesoru, jsou u těchto telefonů na takové úrovni, že koncový zákazník málokdy pozná rozdíl. Co je ale pro uživatele důležité jsou vychytávky a stavba telefonu samotného, které se u každého výrobce liší.

Nový design

Desing nového Galaxy S8 je zcela odlišný od předešlých telefonů řady Galaxy. Na první pohled je nejviditelnější absence hardwerových tlačítek na přední straně mobilu. Ta se přesunula na displej, který se tím prodloužil a rámeček telefonu je tak minimální. Tím získal displej nezvyklý poměr stran a zabírá tak přes 80 % přední strany zařízení. Poměr stran 18,5:9 může být ale problém pro některé aplikace a sledování při sledování videa je obraz buď oříznutý, nebo na bocích vznikají černé rámečky.

Po stranách zařízení zůstala všechna tlačítka a přibylo jedno nové. Konkrétně jde o tlačítko pro spuštění hlasového asistenta Bixbyho, které jde ale přeprogramovat na některou z jiných aplikací. Jak jsme již zmiňovali, Samsung stále ještě integruje 3,5mm jack, který se nachází, tak jako u Galaxy S7, na dolní straně spolu s konektorem typu USB-C a reproduktorem. Na zadní straně potom najdeme čočku zadního fotoaparátu a nezvykle umístěný snímač otisků prstů. Ten je umístěn vedle fotoaparátu, naproti společnému modelu přisvětlovací diody a měřiče srdečního tepu.
Softwarový design můžeme Samsungu jen pochválit. Nový Galaxy S8 disponuje nejnovějším Androidem s nádstavbou Samsung Experience 8.1. Ta je překvapivě čistá a elegantní, nepostrádá ani pro Android typickou customizaci. Nastavení si tak můžete upravit podle libosti.

Proč za to stojí?

Jestli se ptáte, proč si novou vlajkovou loď Samsungu pořídit, vězte, že koupě nového Galaxy S8 nebudete litovat. Telefon má bezkonkurenční design a příjemné uživatelské prostředí. Disponuje všemi potřebnými vychytávkami a překvapí vás také displej, který je velký, s velkým rozlišením 2 960 × 1 440 pixelů a dobrou čitelností na přímém slunci.

Jíž tradičně nechybí bezdrátové nabíjení, na které si již mnoho zákazníků zvyklo. Máte-li tedy zabudované bezdrátové nabíjení třeba ve stole, nebylo by dobré přecházet například k iPhonu, ale doporučujeme koupit nový Galaxy S8.

Nový smartphone má navýšenou kvalitu přední kamery, ta má 8 megapixel, ta zadní potom 12 megapixel. Podle prvních uživatelů je s novým fotoaparátem těžké pořídit špatnou fotografii.
Novinkou je také skener očí, který Samsung zvolil jako jednu z variant bezpečného odemykání telefonu. Pracuje rychle a přesně i za snížených světelných podmínek.

V neposlední řadě stojí za zmínku i zvýšená odolnost dle normy IP68, která zaručuje, že telefon přežije 1,5 metru pod vodní hladinou po dobu 30 minut. Voděodolnost je řešena vnitřními membránami, ovšem vztahuje se pouze ke sladké vodě. Pokud by vám telefon spadl do moře nebo do sladké limonády, je třeba jej ještě umýt v kohoutkové vodě, aby nedošlo k oxidaci konektorů.

Nová řada Galaxy není jenom o dvou telefonech, ale také o celém ekosystému, který se snaží Samsung nabídnout svým zákazníkům. Velmi zajímavá je krabička DeX, která z vašeho Galaxy udělá pracovní stanici a můžete k ní připojit monitor a další periferie. Představena byla také nová kamera Gear 360 a také brýle Gear VR.

Proč za to nestojí?

Hledáte-li důvody, proč Samsung Galaxy S8 nekoupit, najdete jich nemálo. Prvním z nich je samozřejmě cena, která činní 21 999 Kč, u Samsung Galaxy S8+ pak 24 999 Kč.
Za zmínku také stojí některé detaily, které se Samsungu úplně nepovedly. Je to především snímač otisků prstů, který je na zadní straně vedle fotoaparátu a je tak těžko dostupný a hlavně špatně nahmatatelný. Problém je i se samotným snímáním, které je většinou potřeba provést vícekrát.

Menším mínusem je baterie, která nezklame, ale ani nijak nepřekvapí. Mobil vydrží bez problému celý den, nicméně nečekejte nic navíc. Pokud ho večer nedáte nabíjet, druhý den už nevydrží. Při běžném používání vám na konci dne zbude okolo 30 % baterie.

Co se oproti předešlému modelu nezměnilo je reproduktor, který pořád není stereo a je umístěn na stejném místě jako u předchozího modelu.
Posledním detailem je netradiční poměr stran, se kterým mohou mít problém některé aplikace.

Samsung vám má co nabídnout. Otázkou ale je, jestli to potřebujete. Cena je opravdu vysoká, nový Galaxy za ni ale nabízí opravdu hodně. Po jeho koupi vás překvapí nejedna vychytávka, kterou jsme už nestihli zmínit, jako je třeba integrovaný filtr telefonních čísel, který není tak důležitou funkcí, ale příjemně překvapí. Trochu zvláštní je tovární nastavení rozlišení, které není v základu nastavené na maximum z neznámých důvodů. Při nastavení jasu na maximum vám potom Samsung oznámí, že byste to neměli dělat, protože se zařízení začne přehřívat. Nicméně i přes všechny detaily je nový Samsung Galaxy S8 dobrou volbou a zaručeně vás nezklame.

První dojmy z Londýna

Zdroj foto: samsung.com

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *