Natáčejte se při lyžování, doporučují pojišťovny

I když se lyžování a snowboarding provozují jen několik týdnů v roce, jde o vůbec nejrizikovější sporty z hlediska závažnosti zranění. Co se týče četnosti úrazů, jsou před nimi už jen sporty míčové. Vyplývá to ze statistik ERV Evropské pojišťovny a jejích sesterských pojišťoven v Evropě.

„Riziko nehod a zranění je na sjezdovce výrazně vyšší než u většiny ostatních sportů. U mužů je zranění na lyžích či snowboardu druhým nejčastějším zraněním hned po fotbalu. U žen se jedná o nejrizikovější sporty vůbec,“ říká manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Každé třetí zranění na lyžích patří mezi vážné, na snowboardu je to dokonce 55 % všech úrazů. Při lyžování je nejčastější zranění kolene (40 %), na snowboardu vedou úrazy zápěstí (28 %).lamax_action_x8_electra_8594175350593_02_front_side_case

Pojistěte se vlastním důkazem

Pojišťovny varují, že Evropský průkaz pojištěnce ani pojištění na bankovní kartě nestačí. Platí totiž jen ve státem provozovaných zařízeních, nezahrnují asistenční služby, transport vrtulníkem ze sjezdovky, převoz do nemocnice ani zpět do Česka. „Právě u zimních sportů je přitom extrémně důležité, aby pojišťovna hradila dostatečně vysoké limity a řešila také případnou odpovědnost lyžaře, která může jít až do milionů korun,“ varuje Vlastimil Divoký.

Dobrou pojistkou vaše trampoty zdaleka nekončí.  Vaší povinností je totiž prokázat vinu či nevinu. Nespoléhejte proto na svědky nehody a pojistěte se vlastním důkazem. Praktickým a jednoduchým řešením může být akční kamera připevněná bezpečně na helmu. Je perfektní nejen k zaznamenání vašich adrenalinových zážitků, prvních pokusů dětí na lyžích nebo stylu jízdy pro následný rozbor od vašeho lyžařského instruktora, ale v případě nehody také důkazem pro jednání s protistranou a následně i s pojišťovnou.  Investice kolem 2500 až 3500 korun se vám určitě vyplatí.

Výběr kamer vhodných pro použití při sjezdovém lyžování je široký. Osobně jsme pro vás vyzkoušeli kameru LAMAX Action X8 Electra, která za příznivou cenu nabídne odolné provedení, má vestavěný LCD displej a především možnost natáčet až v 4K rozlišení nebo ve Full HD.

Přímo v balení je vybavena bohatým příslušenstvím. K dispozici je vodotěsné pouzdro (odolné až do 30 metrů pod vodou), sada držáků i s možností připevnění stativu, micro USB kabel, napájecí adaptér a dvě baterie s kapacitou 900 mAh.

Díky kompaktním rozměrům 59 × 41 × 24 mm a hmotnosti 63 gramů je kamera velmi dobře přenosná. Po nasazení voděodolného pouzdra mírně vzrostou rozměry na 72 × 70 × 39 mm, přičemž hmotnost vzroste na stále přijatelných 118 gramů.

Čočka kamery má úhel záběru 170 °. Díky tomu lze nahrávat dostatečně široký prostor kolem.  Výdrž baterie je 90 minut záznamu (v balení najdete dvě baterie), proto ji doporučujeme v pauzách během lyžování vypínat.

lamax_action_x8_electra_8594175350593_11_accessories

Nezapomínejte na prevenci a pravidla bezpečnosti

Stejně jako na silnici, i na sjezdovce platí pravidla, jakými se musí “účastníci provozu” řídit. Mezinárodní lyžařská organizace FIS (International Skiing Federation) vydala za tímto účelem pravidla pohybu po sjezdovce, známá jako FIS desatero. Upravuje především vztah k ostatním lyžařům, respektování značení a signalizace, poskytnutí první pomoci či prokázání se dokladem totožnosti v případě, že se stanete svědkem nebo rovnou účastníkem nehody.

Před sezónou zkontrolujete své vybavení (stav lyží nebo snowboardu, hůlek, ale i helmy a páteřního pásu). Helma je na sjezdovkách často povinnápouze pro děti. V pojistných podmínkách se přitom často dočtete, že při lyžování musíte na hlavě helmu mít, jinak vám náhradu škody na zdraví nikdo nezaplatí. Jestli jezdíte bez helmy, raději se na kameru vůbec nenatáčejte.

sjezdovani

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *