Jedeme s partou na hory. Tipy kam a za kolik.

Plán na zimu? Vyrazte s kamarády na hory! Ať už ctíte český prapor nebo vás táhnou spíš Alpy, v dnešním článku si projedeme pár možností, kam se na takovou horskou dovolenou vypravit. A zakončíme to tipy, jak na tom taky trhnout nějakou tu korunu.

České hory

Snadno vás tam doveze autobus nebo vlak, nemusíte domů volat přes roaming a i kamarád, co na škole propadal z jazyků, si zvládne objednat pivo. Pokud se vám nechce nikam za hranice, není problém vybrat z bohaté nabídky českých horských středisek:

 • Úplně nejdelší sjezdovku sjedete v Ramzové v Jeseníkách. Je 3360 metrů dlouhá a má převýšení přes 550 metrů.
 • Těsně pod 3 kilometry měří nejdelší sjezdovka na Klínovci v Krušných horách. Nahoru vás vyveze lanovka krytá charakteristickou oranžovou bublinou.
 • Na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách se na černé jezdí i mezinárodní slalomářské závody, přitom tady čtyřsedačková lanovka odbavuje návštěvníky do deseti minut.
 • Na Lipně na vás kromě sjezdovek čekají volnočasové aktivity typu stezky v korunách stromů nebo samotného Lipna – pokud chytnete mrazivější teploty, třeba se po jeho hladině sklouznete na bruslích.
 • Krkonoše. Černá hora, Rokytnice nad Jizerou a hlavně Špindlerův Mlýn. Nejznámější, nejnavštěvovanější i nejdiskutovanější. Takže něco jako Porntube.

Kvalita služeb se leckde začíná blížit alpským střediskům, ceny taky nejsou zrovna pozadu. Horší to může být s úrovní samotného lyžování.

Kdo tu českou nezkousne, bude se muset vydat za hranice. Ty opravdové svahy nakonec nejsou až tak daleko.

Alpy

Oblíbená rakouská střediska Ischgl a Sölden jsou možná v hlavní sezoně přeplněné a drahé, takhle kvalitně si ale zalyžujete málokde. Desítky lanovek a vleků, nadupané třítisícovky s černými sjezdovkami a sešupem někdy až ve sklonu 70%. Po večerech divočina v barech, na diskotékách a v Ischglu i ve vyhlášeném nočním klubu s obnaženými tanečnicemi.

To všechno jen pár hodin autem od Prahy. Času tak akorát, aby cestou stihli vystřízlivět ti z vašich kamarádů, co se na zadní sedačce ožerou starou mysliveckou ještě před Benešovem.

Svatý Mořic je jedno z nejlepších lyžařských středisek švýcarských Alp. 350 km sjezdovek, 190 km udržovaných tratí pro běžkaře. Některé svahy jsou vhodné pro úplné začátečníky. Samotné městečko je módními barvami hrající romantické místo s butiky, galeriemi a koňskými závody na zamrzlém jezeře. Tady vám vaše holka bude zobat z ruky.

Francouzské Alpy jsou ideální pro freeridery a sezony jsou tu pěkně dlouhé. Třeba ve Val d’Isere to bývá asi od prosince do května. V Itálii se vydejte do Cortina d’Ampezzo, královny Dolomit, kde lyžoval i James Bond ještě coby Roger Moor.

Náš tip: Podívejte se na nabídky na booking.com, jsou velmi oblíbené a ubytování seženete levně

Šetříme chechtáky

A jak to všechno udělat, aby vás pár dnů na horách úplně nezruinovalo? Chce to mít hodně odhodlání a vůle a do začátku znát naše základní šetřící tipy:

 • Vyrazte na vlastní pěst a mimo hlavní sezónu. Auto naplňte do posledního místa. Kamaráda s dodávkou byste si měli předcházet už od léta.
 • Ubytujte se mimo předražené středisko a ke svahům dojíždějte. Mnohdy se vyplatí i přesto, že třeba v Ischglu účtují přespolním dražší skipas.
 • Noční lyžování, vícedenní permice, akční nabídky. Obecně nejlevnější skipasy seženete v malých lyžařských střediscích švýcarských Alp. Na Lipně s místní multifunkční kartou ušetříte na saunování i při nákupech v supermarketu.
 • Vlastní strava, vlastní káva. Tím vás nenabádáme k paštikářství – vařte si na apartmánu sami z místních čerstvých surovin, namelte kávu koupenou v oblíbené pražírně. Kvalita bude dost možná lepší než v restauraci, jen to budete mít bez obsluhy. Konkrétně v českých podmínkách stejně často není o co stát.
 • Když už restaurace, tak ověřená. Ptejte se zkušenějších návštěvníků, zjistěte si ověřené tipy na webu. Ať pak nemusíte v kuchyni předraženého alpského hotelu umývat nádobí. Kór kdyby vám nechutnalo.
 • Pokud máte v Alpách možnost navštívit bezcelní zónu, udělejte to. Nakupte zásoby alkoholu do příští zimy a palivo aspoň na zpáteční cestu domů. V tomhle případě samozřejmě úspory oceníte až dočasně.
Podívat se na nabídku ubytování v Alpách >>

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *