Jak a za kolik pečovat o obuv?

Říká se, že boty jsou první věcí, které si ženy všímají na mužích. Boty vyjadřují vaši osobnost víc než kterákoliv jiná část oděvu. A protože podzimní obuv – a s ní i vaše reputace – je v nadcházejícím období ohrožena břečkami z chodníků víc než kdy jindy, pojďme si projít postupy, aby vypadala stále jako nová.

Semišové boty

Správný gentleman by měl mít v botníku jedny kotníčkové polobotky, ideálně hnědé barvy. Pakliže jsou ty vaše semišové, máte situaci zdánlivě o něco jednodušší než u bot kožených.

Nejdříve ze všeho je obuv třeba správně naimpregnovat. Impregnujte před prvním použitím, a potom klidně i jednou týdně ošetření opakujte. Impregnační prostředky na bázi silikonu, nebo lépe teflonu, jsou na trhu k dispozici ve formě sprejů. Jejich cena začíná někde u dvou set korun a šplhá se výše v závislosti na vyživujících účincích.

Pokud semišová obuv dojde přeci jen k úhoně, nastupuje na řadu proces čištění.

Abyste se zbavili běžného zašpinění, jednou za čas boty navlhčete a aplikujte na ně čistící pěnu nebo jiný tekutý čistič. Trh nabízí dostatečně široký sortiment přípravků. Obuv nechte zaschnout a vykartáčujte.

Nepovažujete-li za nutné čistit boty tímto mokrým procesem, odstranění např. zaschlého bláta lze provést nasucho. V tomto případě povrch čistěte speciální čistící gumou nebo kartáčem. Pokud si nebudete chtít připlatit za nadstandartní nástroje, seženete obojí do sta korun.

Po vyčištění nezapomeňte semiš znovu naimpregnovat.

Kožené boty

Péče o kožené boty vás bude nevyhnutelně stát mnohem více úsilí i peněz. Pokud ale disponujete opravdu kvalitní obuví, vrátí se vám to v dlouholeté životnosti a zvýšené pozornosti okolí.

Po důkladném očištění kartáčem (nasucho, v těžších případech ale i s navlhčením nebo případně za využití chemických přípravků) se nanáší vyživující kondicionér, který je nezbytný pro trvanlivost kůže. Oblíbené prostředky značky Saphir pořídíte nejlevněji kolem tří set korun.

Po základním ošetření následuje samotný proces voskování. Ten se pak stává spíše rituálem, který by si měl každý pořádný chlap umět dopřát s patřičným požitkem.

Voskování kožené obuvi vydá na samostatný návod, a pokud s touto kratochvílí začínáte, doporučujeme si jej pečlivě nastudovat. Dodejme alespoň, že voskovat můžete jak voskem, tak i s pomocí krému na boty. Za kvalitu si opět připlatíte, ani v jednom případě by ale nákup neměl přesáhnout částku více než tří až čtyř stovek.

Napínáky

Nejen po očištění, ale také po každém použití byste do kvalitní obuvi měli alespoň na 24 hodin vložit napínáky. Ty seženete od necelé stovky za nejobyčejnější plastové až po částky přesahující tisíc korun za elegantní cedrové, které kromě držení tvaru navíc ještě odvedou vlhkost a vaši obuv provoní.

A i když by se možná tisíc korun za napínáky mohlo zdát až zbytečným luxusem, třeba vám to v konečném důsledku ušetří peníze za pití, na které bezvýsledně zvete holky ve svých špinavých pomačkaných bagančatech.

06_cedrove_napinaky_www-gentleport-cz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *