Fidget spinner: Hračka nebo i něco víc?

Možná už jste to někde zahlédli, někdo na internetu, jiný reálně. Je určitě už jen málo těch, kteří nezaznamenali slovní spojení fidget spinner. Jestli vám to opravdu nic neříká, tak jste se pravděpodobně vrátili z dlouhé návštěvy země třetího světa bez přístupu k internetu a elektřině. Každá doba má svůj fenomén, starší ročníky pamatují céčka, mladší tamagoči nebo pokémony. A tahle, na první pohled barevná, točící se „hračka“, má nakročeno k tomu, se k nim připojit.

Kde se vzal?

I když jsou spinnery největším hitem právě teď, svůj základ a inspiraci našly v antistresové pomůcce pro děti s poruchou pozornosti ADHD, autizmem a přehnanou úzkostí, kterou vytvořila v 90. letech americká inženýrka Catherine Hettinger.

Pokud si myslíte, že se díky aktuálnímu boomu Catherine koupe v dolarech, nenechte se mýlit. Oproti její verzi se současný spinner liší, a tak ho může vyrábět, kdo chce a jak chce, bez toho, aby musel platiti za licenci.

Co to umí?

V podstatě jde většinou o plastovou či kovovou mini vrtulku s ložiskem uprostřed, kterou je potřeba až návykově roztočit na co nejdelší dobu. Jednoduchost je největší kouzlo této antistresové hračky.

Děti dokáže na dlouho dobu odtrhnout od mobilu, tabletu a internetu obecně a zabavit společně s kamarády v partě.

Dospělé dokáže zbavit napětí a stresu. Umí údajně pomoct i kuřákům omezit počet cigaret během dne. Jednoduše místo cigarety vezmete do ruky fidget spinner a je to.

Dokonce dokáže podnítit kreativitu. Mladí lidé, kteří tomu opravdu propadli, vymýšlí se spinnery různé triky a vylepšují jejich design.

Čím zajímavější, tím lepší.

Když se bavíme o designu, i výrobci si toho všímají a začínají nabízet nepřeberné množství barev a tvarů. Někteří dokonce přidávají různá led světla a další vychytávky.

Tak co? Zaujal vás fidget spinner a plánujete si ho pořídit, nebo vás nechá klidnými?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *