Co je Arduino a jaké je jeho praktické využití?

Kdo si hraje, nezlobí. Známé moudro sice obvykle zaznívá spíše v souvislosti s malými dětmi, ale použít ho klidně můžeme i na dospělé jedince, již už mají vlastní potomky. Pokud hledáte aktivitu, která vás vždy spolehlivě zabaví a přinese vám více uspokojení než nicnedělání před televizní obrazovkou, vydejte se do světa bastlení s Arduinem. Ještě jste o něm neslyšeli a absolutně netušíte, co si pod exoticky znějícím názvem představit? Nepřestávejte číst, objasníme vám klíčové podrobnosti o technologickém fenoménu posledních let.

O co jde?

Arduino je otevřená elektronická platforma, jejímž základem je jednoduchá počítačová deska. K ní může bastlíř připojit množství shieldů neboli rozšiřujících modulů a další příslušenství – a ve finále vytvořit chytré zařízení v podobě jednoduchého teploměru i sofistikované meteostanice, robotické ruky, mini-robota, dronu, ale také mnohém náročnější projekty. Výjimkou nejsou 3D tiskárny, CNC stoje či řezací lasery.

Proč Arduino vzniklo?

Psal se rok 2005 a v italském městě Ivrea vznikl projekt, od kterého jeho autoři snad ani nečekali takový věhlas. Malý jednodeskový počítač na bázi mikrokontrolerů ATmega měl podpořit školní výuku a zajímavou (a především pochopitelnou) formou studenty seznámit s tím, jak počítače řídí různá zařízení. Jednoduchá prototypovací platforma však sklidila ohromný úspěch a o rok později mimo jiné i prestižní ocenění na Prix Ars Electronica. Není divu, bastlení s Arduinem je neuvěřitelně zábavné.

Kde seženete potřebný hardware?

Dnes má Arduino velmi silnou základnu uživatelů. Komunita nejenže vzájemně sdílí návody, ale především otevřenou platformu dále vyvíjí. Pokud vás vždy lákala představa, že se vžijete do role vynálezce a sestrojíte funkční chytré zařízení, máte jedinečnou šanci tak učinit. Základy programování nejsou zapotřebí, vše potřebné se naučíte takříkajíc za chodu.

S bastlením můžete začít třeba již za pár dní. Objednejte si Arduino starter kit a příslušenství, které vás zaujme. Vývojové desky, shield moduly, čidla, displeje a další prvky najdete pod jednou střechou na laskarduino.cz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *