Bojovník Conor McGregor

Abychom zjistili, čemu se vlastně věnuje muž jménem Conor McGregor, musíme se prokousat řadou zkratek. Potom se před námi otevře pozoruhodný osud jednoho irského mladíka, který přišel na svět v létě roku 1987 a v posledních letech je o něm hodně slyšet. Alespoň, pokud se zajímáte o bojová umění a zahraniční mistry, které se mu věnují.

Boje na život a na smrt

První zkratkou, která nás na naší cestě bude čekat, jsou tři písmena MMA. Znamená to „Mixed Martial Arts“, tedy smíšená bojová umění – soubor chvatů a úderů, bojů ve stoje i na zemi, kombinované techniky napříč jinými bojovými uměními. Tento dosti zajímavý a zároveň poněkud kontroverzní sport oficiálně vznikl teprve relativně nedávno (jeho počátky se kladou do první poloviny dvacátého století). Cílem bylo vyvinout nejúčinnější metodu, jak se maximálně úspěšně ubránit v situaci neozbrojeného střetu.

Conor Fight

 

Zakladatelé MMA si tedy vypůjčili nejefektivnější prvky ostatních bojových sportů a umění (například box, jiu-jitsu, zápas nebo třeba také taek-wondo), a tak vznikl fenomén, který se těší stále vyššímu počtu zájemců. MMA bývá často srovnáváno a antickým pankrationem, starořeckou olympijskou disciplínou, jejímž principem byl v podstatě „boj na život a na smrt“, neboť v něm neplatí takřka žádná pravidla.

Kdo nezná McGregora, jako by nebyl?

Druhá zkratka, která nás oklikou přivede ke Conorovi McGregorovi, je UFC, tedy Ultimate Fight Championship. Jedná se o jednu z profesionálních soutěží výše popisovaného MMA, konající se ve Spojených státech amerických. A jistě už tušíte, kdo je v této disciplíně šampionem. Správně, Conor McGregor. Irský bojovník a známý provokatér, jehož novináři nenechávají na pokoji.

A není se co divit – vždyť v tomto profesionálovi se mísí nejen neuvěřitelný talent a píle, které ho vynesly, až na vrchol vyhrává s trochou nadsázky vše, co může, ale rovněž rozporuplná výbušná povaha a sklon uplatňovat své schopnosti i tam, kde to není zcela vhodné – například při tiskových konferencích.

 Při společenských akcích, kterých se McGregor účastní, se tak vždy napůl očekává nějaké to pozdvižení. Nezřídka dochází k incidentům (ať už slovním, nebo násilným potyčkám), které musí řešit ochranka nebo dokonce policie. McGregor tak – ať už zcela záměrně, nebo neúmyslně – dál stupňuje napětí svých fanoušků, kteří jej málem se zbožným obdivem sledují. Jeho kariéra je totiž vskutku neuvěřitelná. Jedním úspěšným zápasem za druhým nejen přibývá dolarů na jeho kontě, ale rovněž se zvyšuje strach soupeřů, pramenící z jeho zřejmé neporazitelnosti.

Conor Lambo


 McGregorovu popularitu tak už brzdí snad jen fakt, že se věnuje poněkud méně známému sportovnímu odvětví. Odborníci se shodují, že kdyby se někomu podařilo dosáhnout podobných úspěchů například ve fotbale, rugby nebo tenise, svět by ho jistě již nosil na rukou. Zatím se musí McGregor spokojit „jen“ s dvěma miliony facebookových fanoušků nebo třemi miliony těch instagramových.

Video – Conor McGregor

Jedna odpověď

  1. KubA 1.12.2016 Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *