Autokamera ukáže na viníka nehody a rozpozná vandala

Počet kamer umístěných v osobních vozidlech rok od roku roste. Pořízené záběry pomáhají policii určit příčiny dopravních nehod a jejich zavinění. Dokáží také identifikovat vandala, který na zaparkovaném vozidle způsobil škodu.

Čísla hovoří za všechno. V roce 2015 došlo v České republice podle policejních statistik k 7208 dopravním nehodám, přičemž celková škoda přesáhla 500 milionů korun. A to předkládáme pouze čísla nehod, k nimž byla přivolána policie. Ve stejném roce bylo odcizeno 6292 vozidel. O drobnějších škodách ani nemluvě. Snad každý majitel vozu se již setkal s ulomeným zrcátkem nebo poškozeným lakem auta, které vandal objel klíčem či korunou.

Nepotřebujete mít ani osobní zkušenost s řešením sporné dopravní šlamastiky, abyste věděli, že se v takových situacích bez důkazů neobejdete.  A sotva může být pro takové případy lepší dokumentační a více důvěryhodný materiál, než je kvalitní záznam videokamery. Na trhu dnes najdete celou škálu modelů od úplně základních po vysoce profesionální.

truecam_a4_others_02

Bezpečnost i zábava

Co mohou dnešní autokamery nabídnout? Prozkoumali jsme dva různé modely za shodnou cenu 2190 korun, které jsou na našem trhu aktuálně dostupné: Drive C7, nejvyšší model střední spotřebitelské řady kamer Lamax, a naopak nejnižší model profesionální řady TrueCam s označením A4. Obě kamery ukládají záznam ve vysokém rozlišení, nechybí jim noční snímání, časosběr a režim parkování. Leckteré funkce mají obě kamery velmi podobné. V některých se ale liší.

c7_3

Instalace a ovládání

U obou kamer myslel výrobce na jednoduchost pro uživatele. Přístroje se snadno nasadí do speciálního držáku s napájením, není tedy nutné připojovat žádný další napájecí kabel. Obě mají přehledná menu kompletně v češtině a jejich ovládání je naprosto intuitivní. TrueCam A4 navíc dokáže otočit obraz o 180°, takže má uživatel volnější ruce při hledání ideálního umístění.c7_5

Kvalita a režimy záznamu

Obě kamery zaznamenávají dění před vozidlem v rozlišení Full HD 1080p, tedy 1920×1080 bodů při 30 snímcích za sekundu. Díky kvalitní optice s vysokou světelností je obraz ostrý a na videu lze rozpoznat tváře, poznávací značky a další detaily. V nočním režimu je vše zřetelné jako za dne. Obě kamery podporují rozšířený dynamický rozsah (WDR), tedy funkci, která zajišťuje lepší světelnou vyváženost obrazu a odstraňuje ostré kontrasty.c7_9

Kamera TrueCam navíc umožňuje ruční nastavení kompenzace expozice (EV), lze tak regulovat jas obrazu. Kamera Drive C7 je vybavená přisvětlovacími LED diodami, které umožňují dokumentovat například dění při nehodě i za tmy nebo za šera.

Kamery ukládají záznam na karty MicroSD v časové smyčce. To znamená, že po zaplnění karty nahrazují novým záznamem ten nejstarší. Pokud si uživatel přeje některý záznam uchovat, lze jej stiskem tlačítka uzamknout. Zatímco TrueCam ukládá video ve formátu Formát MOV s kompresí H.264 a umožňuje jej přehrát i na externím monitoru prostřednictvím portu HDMI, Drive C7 má pouze USB port a ukládá video ve formátu AVI.truecam_a4_others_04

Užitečnou funkcí u kamery Drive C7 je časosběrné nahrávání, kdy kamera uloží každou sekundu jeden snímek, takže je na stejnou paměťovou kartu možné uložit až třicetinásobně dlouhý záznam. Záznam je možné prohlížet zrychleně tempem 30 snímků za sekundu, jako by šlo o běžné video. Pořídit tak můžete například vzpomínkový záznam z delší cesty zajímavou krajinou.

Záznam nehody se automaticky uzamkne proti smazání

Vedle samotného záznamu obrazu je za jízdy klíčovou komponentou snímač přetížení, tzv. G-senzor. Ten zaznamenává směr jízdy ve třech osách a v případě prudké změny – například nárazu při nehodě – automaticky uzamkne záznam proti náhodnému přepsání časovou smyčkou. Ti, kdo vyznávají poněkud dynamičtější jízdu, si mohou citlivost senzoru upravit v menu.

U vozidel, která využívá více řidičů – tedy typicky u firemních referentských vozidel – přijde vhod funkce kamery TrueCam umožňující nastavit jméno řidiče, které se bude zobrazovat ve videozáznamu.

K oběma kamerám lze dokoupit přídavný GPS modul. U modelu Lamax Drive C7 zapisuje GPS modul do videa aktuální rychlost a souřadnice a umožňuje následné zobrazení trasy v aplikaci Google Maps. U TrueCam A4 navíc GPS modul hlásí rychlostní radary a nebezpečné úseky.

Auto pod dozorem i při parkování

Obě kamery jsou vybavené podobnou funkcí pro parkování založenou na detekci pohybu. Pokud vozidlo stojí a narazí do něj například neopatrně parkujícího řidič nebo zaútočí vandalové, aktivuje se automaticky záznam, který zachytí poznávací značku nebo tváře osob a následně může posloužit jako důkaz pro policii či pojišťovnu. Na rozdíl od řady jiných kamer vydrží Drive C7 v parkovacím režimu až 24 hodin bez napájení.

Jak si vybrat autokameru?

Na trhu lze dnes pořídit i jednodušší a levnější modely, ale také vybavenější a podstatně dražší než námi vybrané, které cenově i funkčně představují určitou střední cestu. I když se liší svým zaměřením z hlediska typu uživatelů, funkčně jsou takřka totožné. Záleží tedy na tom, které vlastnosti upřednostníte. Jedno však mají všechny palubní kamery společné – není pochyb o tom, že se investice do jejich pořízení vyplatí.

Neberte spravedlnost do vlastních rukou

Pokud se pro autokameru rozhodnete, vyvarujte se nevhodného připevnění. Snímací zařízení nikdy nesmí snižovat rozhled řidiče. Zdržet byste se měli také veřejného pranýřování natočeného viníka nehody nebo přestupku na internetu. Záznam si můžete pořídit jen pro osobní potřebu.  Jeho umístěním na internet se můžete dopustit porušení zákona.

VIDEO

Více informací na webech www.lamax-electronics.cz  a www.truecam.cz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *