A co vy, už jste ve firmě zabezpečili důležitá data?

Když na ulici zaparkujete auto, určitě se vždy důkladně přesvědčíte, jestli je skutečně zamčené. Je to pochopitelné, nechcete přece, aby vám ho někdo vykradl – nebo ještě hůř – ukradl. Tak proč neřešíte zabezpečení citlivých informací v prostředí podnikové infrastruktury? O data lze snadno přijít následkem kybernetického útoku či krádeže spáchané zaměstnancem. Na obě varianty se naštěstí můžete připravit. Prozradíme vám, jak.

Jak ochránit počítače před hackery?

Podle statistik aktivita hackerů rok od roku stoupá, meziroční nárůst útoků se počítá v desítkách až stovkách procent. Útočníci používají důmyslné i velmi jednoduché metody, mezi které patří především vyděračský software neboli ransomware.

Ochrana dat proti hackerům spočívá zejména v pravidelných aktualizacích všech částí podnikové infrastruktury, tedy operačního systému i jednotlivých aplikací. Odborníci zároveň doporučují používání nejnovějších verzí OS (např. v případě Wíndows 10 je zhruba o třetinu nižší riziko infiltrace škodlivého kódu oproti starším verzím). Pokud vám rozpočet umožňuje výměnu starších počítačů za nejnovější modely, neváhejte – nabízejí efektivnější zabezpečení než výkonnostně nedostačující stroje.

Jak data ochránit před krádeží zevnitř?

Následující informace pro vás bude velkým zklamáním. Statistiky uvádí, že za naprostou většinou případů (v ČR údajně více než 90 %) úniků dat nemůže škodlivý software, ale zaměstnanci. Ti mohou data „vynášet“ nevědomě i účelově – například pro vlastní potřebu (snaha o založení konkurenční firmy) nebo pro třetí stranu (pro konkurenci).

Nejdůležitějším krokem pro zvýšení úrovně zabezpečení je absolutní přehled o přístupech do systému. Problematiku řeší identity management neboli IdM, který umožňuje správu identity prostřednictvím přehledného rozhraní aplikace (identity manageru).

Správa identity automatizuje rutinní procesy (např. přidělování uživatelských práv novým uživatelům, mazání profilů bývalých zaměstnanců atd.) a uvolňuje ruce vytíženému administrátorovi IT. Více se o ní dozvíte na stránkách jednoho z předních českých vývojářů BCV Solutions na bcvsolutions.eu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *