Ukulele – kytarový hit letošního léta!

No tak dobrá, možná to není tak úplně kytarová záležitost, ale ukulele je skutečně příbuzné kytaře, protože v některých klasifikacích se o něm hovoří, jako o drnkací mandolíně. Buď jak buď tento nástroj se v několika posledních letech svezl na silné retro vlně a tak se začal běžně objevovat i v našich končinách.

Hudební eshop kytary.cz proto přišel na letošní rok se skvělou vychytávkou a sice plastovými ukulele, které si můžete vzít kamkoliv, aniž byste měli strach z možného poškození nástroje. Taková ukulele snesou vodu, chlad, teplo, déšť, i nějaký ten pád z výšky. Díky speciálnímu rezonančnímu plastu mají velmi příjemný zvuk, nízkou hmotnost, no a jak už jsme psali, leccos vydrží, což je předurčuje na všechny vodácké výpravy, pod stan i jako příjemnou kratochvíli třeba na hudební festival. Pojďme se ale stručně podívat, co to vlastně takové ukulele jsou a jak na ně vlastně hrát.

Přinesený dar nebo skákající blecha?

Ukulele je dnes spjat samozřejmě hlavně se havajskou hudbou a byla to skutečně právě Havaj, kde tento nástroj vznikl pravděpodobně z mandolíny, kterou na ostrovy přivezli Portugalci. V havajštině se dá název ukulele přečíst, jako dar, který nám přišel, nebo také jako skákající blecha (díky blízké znělosti podobných slov), což se také stalo přezdívkou pro tento oblíbený hudební nástroj. Velkou popularitu ukulele pak přinesli zejména dva konkrétní lidé – tím prvním byl havajský král David Kalakaua, který byl známý svým hudebním i kompozičním talentem, druhý pak byl Israel „Iz“ Kamakawiwo’ole jehož ukulele verze hitu „Somewhere over the Rainbow“ znamenala další impulz pro posluchače na celém světe, aby se o tento nástroj začali také zajímat.

Jak se hraje na ukulele?

Ukulele je vždy čtyřstrunný drnkací nástroj, ovšem existují varianty kdy jsou jednotlivé struny spárovány vždy s jednou další strunou naladěnou o oktávu výš, čímž nám vzniká osmistrunné ukulele, které je ale spíše raritou. Co se týče velikostí, tak se ukulele vyrábí celkem ve čtyřech variantách, a sice klasické sopránové, které je zároveň nejmenší, pak koncertní (o něco větší a hlasitější sopránové), tenorové a konečně nejhlubší barytonové, které je ovšem považováno za malou čtyřstrunnou kytaru. Pro účely klasické havajské hudby, je ovšem nejvhodnější ukulele sopránové.

Ladění ukulele

Sopránové ukulele se ladí v tónině c dur, konkrétně na g’,c’,e’,a’ s tím, že spodní g je naladěno o oktávu výše, než by bylo v rámci stupnice logické, proto je často můžete slyšet podladěné na malé g. Pro hru na uklulele jsou typické zejména akordy, podobně jako na kytaře, jen s tím rozdílem, že díky menšímu rozsahu nástroje máte o něco jednodušší prstoklady a rozsahy akordů než na kytaře. Uvidíte, že hra na ukulele Vám půjde jako začátečníkovi o dost rychleji, než hra na kytaru, no a pokud máte již zkušenosti s hrou na nějaký jiný strunný nástroj, jako právě kytara, banjo nebo mandolínu, uvidíte, že Vám ke zvládnutí ukulele bude stačit ukulele zpěvník s akordy a jedno odpoledne.

Ukulele do sucha i do vodičky

Zaujalo Vás ukulele jako nástroj a chtěli byste si vyzkoušet, jak se na něj hraje? Pak není jednoduššího než sáhnout po aktuálních modelech ukulele na eshopu kytary.cz. Jak jsme psali už v úvodu k našemu článku, tyto nástroje se vyznačují zejména dvěma vlastnostmi, které z nich udělají ideální nástroj na léto, a sice dobrým zvukem a odolností, a to i proti vodě. Za obě tyto vlastnosti může speciální rezonanční plast, který nejen že spolehlivě drží tón a hezky jej přednáší, ale snese i trochu „provizornější“ zacházení např.na festivalech či na vodáckých táborech. Když si k tomuto ještě připočtete cenu 690 Kč, máte ideální typ na letní kratochvíli před sebou. Na své si přijdou i ti, kdo mají rádi klasičtější vzhled nástroje, protože např. model ukulele WOODI WU-21W je na první pohled k nerozeznání od kvalitního dřeva. Tedy vzhůru na léto s ukulele, ať zažijete tu pravou Havaj!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *